Aktualności

Projekt zmiany statutu Wspólnoty 8 wsi

Przedstawiamy obecny oraz projekt zmiany statutu Wspólnoty Leśnej Uprawnionych 8 Wsi

więcej »

Witamy w serwisie Wspólnoty Leśnej w Witowie

Zapraszamy do odzwiedziń Wkrótce najnowsze informacje o Wspólnocie Leśnej ich mieszkańców oraz aktualne sprawy. Zapraszamy

więcej »

Historia

 

     Wspólnota istnieje od 1819 roku, a jej historia to przykład postaw górala, chłopa polskiego w dążeniu do własności i wolności osobistej. Lasy obecnej Wspólnoty przed 1819 rokiem były częścią składową dóbr królewskich zwanych "Starostwem Nowotarskim".

     Po pierwszym rozbiorze Polski rząd austriacki utworzył  w Nowym Targu tzw. "Prefekturę Kameralną", która rządziła lasami do czasu ich sprzedaży, czyli do 1819 roku.

    Monarchia austriacka w wyniku wojny prowadzonej z Napoleonem znalazła się w dość ciężkiej sytuacji finansowej. W celu pokrycia niedoborów budżetu administrowanych przez siebie "królewszczyzn" na mocy tzw. Patentu Cesarskiego z dnia 16 czerwca 1811 roku postanowiono na drodze licytacji sprzedać posiadane "królewszczyzny" osobom prywatnym.

     Podzielono byłą królewszczyznę nowotarską na 8 sekcji , z których szóstą, obejmującą obecnie wsie wchodzące w skład Wspólnoty, w dniu 20 maja 1819 roku sprzedano na publicznej licytacji we Lwowie hrabiemu Janowi Pajączkowskiemu za 11501 złotych i 30 krajcarów płatnych w trzech ratach do Izby  Skarbowej w Nowym Sączu.

    Kontrakt kupna został zawarty w dniu 7 czerwca 1819 roku, a zatwierdzony w Wiedniu 16 września 1819 roku. Jan Pajączkowski stał się właścicielem zarówno lasów, jak i innych dóbr rolnych, czyli miejscowa ludność stała się mu poddana. Wielkość zakupionego majątku wynosiła 24400 mórg austriackich, w tym 6176 mórg lasów. Hrabia Jan Pajączkowski kupując cały majątek liczył głównie na folwarczne ziemie uprawne i zasobne, przynoszące dochód lasy.

     Nowy właściciel przyjechał do wsi Czarny Dunajec, aby dokonać oględzin nowego majątku i na miejscu stwierdził, że kupił przysłowiowego „kota w worku”. Nie zastał tu żadnego folwarku z zabudowaniami, w którym mógłby zamieszkać, zaś rolnictwo ubogie i ziemię kamienistą, a lasy wprawdzie bogate, lecz znajdujące się w większości w niedostępnych górach, gdzie dodatkowo grasują zbójnicy.

     Stwierdziwszy powyższe fakty, Jan Pajączkowski szukał sposobu aby wycofać się z zakupionego majątku, wystąpił więc z propozycją odkupienia do miejscowej ludności, dzięki czemu mogliby uwolnić się od poddaństwa, czyli zostać wolnymi ludźmi i właścicielami lasów. Chłopi przyjęli przedstawioną ofertę za uzgodnioną cenę 17750 złotych reńskich i 30 krajcarów, jednocześnie postanawiając, że lasy kupują wszyscy chłopi pańszczyźniani do wspólnego użytkowania, czyli tworzą wspólnotę.1 2 3 następny»Pogoda

Informacja

© meteogroup.pl

Galeria

Galeria WiosnaGaleria LatoGaleria JesieńGaleria Zima